Co w eterze… piszczy?

WebSDR (Web Software Defined Radio) – sama idea SDR (Software Defined Radio) nie jest nowa, zaś rozwój elektroniki cyfrowej pozwolił na dynamiczną realizację wielu projektów. Skupię się tutaj na radiu definiowanym programowo w kontekście nasłuchów w pasmach amatorskich, choć dostępny dzisiaj sprzęt umożliwia odbiór w szerokim paśmie.

WebSDR – Co to jest i z czym się to je?

W gruncie rzeczy są to odbiorniki radiowe udostępnione przez serwery web, czyli dostępne z poziomu przeglądarki internetowej. Każdy w takim razie może wejść na stronę internetową i nasłuchiwać co się dzieje w eterze. Z racji uwarunkowań prawnych odbiorniki takie programowo mają zawężone pasma i są to najczęściej pasma radioamatorskie (krótkofalarskie), choć zdarzają oczywiście odbiorniki, które rozszerzone są o częstotliwości chociażby lotnicze czy morskie.

Jednym słowem, WebSDR pozwala każdemu użytkownikowi internetu na odbiór i nasłuch w pasmach krótkofalarskich, bez ponoszenia wysokich niekiedy kosztów skanerów czy urządzeń nadawczo-odbiorczych. Jest to alternatywa dla początkujących nasłuchowców, którzy przystępując dodatkowo do PZK PZK – Polski Związek Krótkofalowców, mogą brać czynny udział w życiu naszej społeczności, potwierdzając nasłuch łączności, biorąc udział w zawodach czy różnego rodzaju wydarzeniach, a także szlifując swoje umiejętności poprzez osłuchanie się w łącznościach.

Poniżej prezentuję video z działania WebSDR.

WEBSDR – zapis z 30.12.2015 przez sp2jtc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five + sixteen =