ASŁK – kolejne powody do zadowolenia kolegów krótkofalowców

ASŁK - Test SSTVPróby łączności kryzysowej Akademickiej Sieci Łączności Kryzysowej (ASŁK) na stałe wpisały się w kalendarz  wtorkowych wieczorów. Po raz kolejny członkowie i sympatycy związani z Akademickim Klubem Krótkofalowców SP2PUT pokazali, iż w grupie tkwi siła i niejednokrotnie powodzenie „akcji” zależeć może od tych właśnie osób.

ASŁK i 37

28.11.2017 r. w testach wzięła udział rekordowa ilość stacji – 37. W poprzednich „akcjach” udział brało średnio 32-34 stacje. (https://sp2jtc.eu.org/ogolne/aslk-udzial-testach-lacznosci-cala-polske/)

Tym razem zadowolenie jest podwójne, gdyż koledzy postanowili uzupełnić testy wysyłając próbne zdjęcia emisją SSTV. Pozwoli to w przyszłości w sytuacji kryzysowej przesłać zdjęcia z terenów objętych klęską np. do stacji sztabowej, w której podjęte mogą być decyzje o dalszych krokach.

Próby SSTV tak wciągnęły „towarzystwo”, że w zasadzie „zabawa” tym typem emisji zakończyła się bardzo późno. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć, które w myśl zasady mobilności udało mi się zdekodować przy pomocy smartphona „przyłożonego” do głośnika „ręczniaka” oraz oprogramowania (aplikacji), którą opisuję poniżej.

Robot36 – SSTV Image Decoder

Program pod system ANDROID do dekodowania obrazów przesyłanych emisją SSTV. To dzięki temu oprogramowaniu mogę przedstawić powyższe obrazy. Aplikacja dostępna w GOOGLE PLAY: https://play.google.com/store/apps/details?id=xdsopl.robot36

Robot36 umożliwia dekodowanie obrazów przesyłanych różnymi modami:
Robot Modes: 36 oraz 72
PD Modes: 50, 90, 120, 160, 180, 240 oraz 290
Martin Modes: 1 i 2
Scottie Modes: 1, 2 oraz DX
Wraase Modes: SC2 180

Przy czym automatycznie rozpoznaje użyty MODE, a więc prostota użytkowania i praktycznie natychmiastowe użycie pozwala w sytuacjach zagrożenia szybko zdekodować obraz. Co w przypadku łączności kryzysowych jest niezbędne i pozwoli niekiedy uratować ludzkie życie – a to najważniejsze w tego typu akcjach.

SSTV Encoder

Aplikacja SSTV Encoder służąca kodowaniu i „nadawaniu” obrazków. Prosty program umożliwiający wysłanie zdjęć za pomocą interfejsu, bądź bezpośrednio przez mikrofon przyłożony do głośnika telefonu. Apka również dostępna w PLAY GOOGLE: https://play.google.com/store/apps/details?id=om.sstvencoder

Z racji popularności telefonów z systemem android przedstawiłem rozwiązania dla tegoż systemu. Miłośnicy i użytkownicy innych systemów iOS, Windows Mobile zapewne znajdą coś dla siebie w kolekcjach AppStore czy Windows Store.
W przyszłości postaram się napisać osobny artykuł z propozycją aplikacji dla wyżej wymienionych systemów. Dlatego zapraszam do zaglądania na stronę SP2JTC, a także do działu OPROGRAMOWANIE, które już niebawem zostanie uzupełnione o ciekawe programy i aplikacje pomagające krótkofalowcom.

Odnośniki do strony klubowej SP2PUT:

http://sp2put.pl/komunikaty/mamy-powody-do-radosci-podsumowanie-wtorkowych-28-11-2017-testow-lacznosci/

http://sp2put.pl/komunikaty/rezultaty-testow-sstv-aslk-radiostacja-wezlowa-andrzeja-sq2frb/

Otagowano , , .Dodaj do zakładek Link.